👀 Prečo tento newsletter?

Lebo sa naučíte, ako nepísať!

Pomerne rýchlo sa dozviete to, na čo som ja musel prichádzať 15 rokov. Jedenkrát týždenne (streda) posielam e-mail s jednou veľmi konkrétnou radou. Je to súhrn všetkého, čo potrebujete vedieť, aby ste vytvárali dobrý obsah.

Jedenkrát týždenne vytváram aj bonusový obsah pre predplatiteľov. Tvoria ho rozhovory s odborníkmi, novinármi a ľuďmi z médií a agentúr, prípadové štúdie, špeciálne vydania newslettra o písaní a pravidelné O&A, v ktorých odpovedám na každú otázku.

Odoberať ma môžete začať tu:

👋 Kto ho vytvára?

Volám sa Mário Šmýkal. Písaniu sa venujem od roku 2006, aktívne ostatných desať rokov. Absolvoval som viacero školení a seminárov s domácimi i zahraničnými novinármi a spolupracoval s editormi z viacerých redakcií.

Za svoje články a prácu pre víkendovú prílohu denníka SME som získal ocenenie Ligy za duševné zdravie za prínos v oblasti duševného zdravia. Aktuálne pracujem ako šéf obsahového štúdia SME Creative vo vydavateľstve Petit Press.

Za svoje doteraz najväčšie novinárske výzvy považujem reportáže o trojnásobnom neúspešnom pokuse o samovraždu (Denník N, 2016) o nevyliečiteľne chorých deťoch (Denník N, 2016), z operačnej sály, kde lekári nahradili pacientovi časť lebečnej kosti titánovým implantátom (SME, 2017) alebo o pánovi, ktorý má problém s rozhodovaním a radšej si hádže kockou, aby rozhodla za neho (SME, 2017).

📨 O čom je?

Škola nepísania je o tom, že najhodnotnejšie slovo je to, ktoré nevyslovíte. Pretože základné editorské pravidlo hovorí, že článok je dobrý až vtedy, keď ho skrátite o 40 percent. Nehovoriac o usporiadaní slov vo vetách, dramaturgii textu a jeho prvkoch, ktorými ho môžete výrazne zlepšiť i pokaziť.

Na praktických radách ukazujem, ako písať lepšie a vysvetľujem základné chyby. Vlastné písanie a editovanie dopĺňam o príklady oceňovaných textov a komentujem, čo je na nich dobré a čo nie. Pretože presne tak som sa naučil písať ja. Analyzovaním cudzích článkov.

🔑 Predplatné

Aktivujte si predplatné a získate:

  • Každý článok (nielen tie bezplatné)

  • Celý archív newslettra

  • Prístup ku komentárom a možnosť so mnou diskutovať a radiť sa

  • Rozhovory s odborníkmi, novinármi a ľuďmi z médií a agentúr 

  • Prípadové štúdie o písaní a editovaní

  • Každomesačné otázky a odpovede, v ktorých odpoviem na všetko

  • Možnosť komunikovať o témach priamo s autorom kedykoľvek počas celého roka (platí len pre Prémiové predplatné)

Kúpiť predplatné

Ďalšie možnosti

  • Využiť môžete aj môj Patreon, kde ponúkam benefity ako prednostný prístup, pravidelnú spätnú väzbu na vašu tvorbu i osobné stretnutie.

  • Posuňte tento newsletter medzi vašich známych, na sociálne siete alebo ho spomeňte vo vašich newslettroch, článkoch alebo podcastoch.

V prípade otázok alebo záujmu o spoluprácu mi neváhajte napísať na 💌 mariosmykal@gmail.com

Mário Šmýkal, SME Creative (linkedin / instagram / twitter / facebook)