#12 Česi majú skript na odhaľovanie štylistických nedostatkov. Kto ho vytvorí na Slovensku?
Pomáha pri editovaní spravodajských a publicistických článkov.
Dobrý deň! 👋
Dvanáste vydanie newslettra Škola nepísania bude netradičné. Budem sa v ňom snažiť nájsť niekoho, kto by naprogramoval jednoduchý nástroj pre skvalitnenie článkov a viac slušnosti v nich. Vitajte pri jeho čítaní.
Nevýhodou môjho newslettra je, že pomáha len tým, ktorí ho čítajú. Rád by som však pomáhal aj tým, ktorí o mne ani nevedia.
Toto vydanie bude odomknuté navždy. 🔑 Ak sa mi vďaka nemu podarí nájsť niekoho, s kým pre slovenské prostredie vytvoríme skript na odhaľovanie štylistických nedostatkov, bude mi to stáť za to.
Ak vám záleží na jazyku a chcete ma povzbudiť v mojej práci a snahách, aktivujte si predplatné, prosím. Získate za to prístup k celému archívu Školy nepísania aj k bonusovému obsahu len pre podporovateľov.
Ďakujem!
1) Dostupný len v češtine
Predstavte si, že sa v osobnom aute každé ráno krútite hore-dole medzi dvomi mestami, aby ste odviezli desiatky ľudí, až zrazu niekto vymyslí autobus. Presne tak som sa cítil, keď som sa dozvedel, že v Česku majú nástroj na automatické odhaľovanie štylistických a obsahových chýb v článku.
Systém sleduje viacero chýb, o ktorých som už viackrát písal, má to len jeden problém. Funguje iba v češtine.
Vytvoril ho dlhoročný novinár Michal Kašpárek, ktorý si ním chcel uľahčiť prácu a mať k dispozícii niečo, čo mu bude pomáhať pri editovaní spravodajských a publicistických článkov v dátovom tíme Českého rozhlasu. Nazval ho Kiki.
Program napísal v Pythone a základy preň získal vlastnou praxou, z interných materiálov niekoľkých redakcií a pomohli mu aj vysokoškolské práce Heleny Palátovej a Kristýny Fojtovej. Čiastočne čerpal aj z manuálu Jak mluvit a psát o lidech s postižením od Verejného ochrancu práv.
Keď som sa o ňom dozvedel, spomenul som si na môj šiesty newsletter o tom, že veta by nemala presiahnuť 18 slov. Čitateľ Peter Druska mi v ňom do komentárov napísal:
„Stálo by za úvahu zistiť, či existujú do dostupných textových editorov (Word, Pages, atď.) nejaké pluginy, ktoré preratúvajú dĺžky viet a upozorňujú na príliš dlhé, aby sa napríklad aj takýto komentár skladal z takého množstva slov, ktoré dokáže priemerný čitateľ prečítať v pohode a nestratil sa v ňom. Je také dačo?“
Vtedy som si ešte neuvedomoval, akú hlúposť som mu odpísal:
„Našťastie je dobré písanie stále o autorskom ume a nevyhrajú to zas nás pluginy. Čísla treba vnímať len ako pomôcku, dôležitejší je cit. Inak by prestala existovať originalita a všetko by bolo na jedno kopyto.“
Peťo, ospravedlňujem sa a beriem späť. Či už to bude plugin, skript alebo niečo podobné, určite by to bolo prínosné. Rád by som to vytvoril ja, ale moje programovanie sa zastavilo v deviatej triede pri Baltíkovi.
Poznáte niekoho, kto to dotiahol ďalej a chcel by mi s tým pomôcť? Alebo ste to vy? Ja sa postarám o jazykovú časť, od vás potrebujem nakódenie programu.
2) Osem vecí, ktoré program sleduje
Kiki needituje, ale len pomáha. Zobrazí súbor pre čítanie a nič v ňom nemení. Nerieši ani pravopis a preklepy, pretože na to už existujú iné nástroje. Všíma si skôr obsahovú stránku článkov tak, ako si ju všímajú editori. Je potom na vás, čo s tým urobíte.
Čo presne vie:
Upozorňuje na klišé. Pri niektorých zastaraných, zavádzajúcich alebo nekorektných termínoch pripája vysvetlenie a alternatívu (globálne otepľovanie → klimatická zmena).
Vypisuje slová nasledujúce po priamej reči. Odhaľuje tak opakovanie typu prezradil – neprezradil – prezradil.
Hľadá zdvojené slová (povedal povedal).
Všíma si slová v úvodzovkách (lebo pôsobia trápne a neisto).
Ukazuje najdlhšiu vetu (obvykle sa dá skrátiť) a vety s najväčším počtom interpunkčných znamienok a vzťahových zámen.
Upozorňuje na (niektoré) nevhodne použité interpunkčné znamienka.
Zobrazuje časti, v ktorých sa objavujú slová často používané v nesprávnom význame (vďaka/kvôli, Čechy a ďalšie).
Počíta základné štatistiky ako rozsah a odhadovaná doba čítania.
3) Zľava 17 percent na predplatné
Aktivovaním ročného predplatného mi dáte najavo, aby som vo svojej práci pokračoval. Síce budem písať newsletter aj bez toho, ale mohol by som viac investovať do svojho vzdelania a prinášať vám ešte hodnotnejší obsah. Poteším sa aj mesačnému predplatnému. Ďakujem!
4) Ukážky zo skriptu
Program Kiki sleduje takmer 200 rôznych slov a fráz, ktorým by ste sa mali pri písaní vyhýbať.
Za nesprávne považuje napríklad:
s absolútnou istotou
behom
čo sa týka
asi tak všetko, čo sa s tým dá robiť
časovaná bomba
celý rad
doslova
v drvivej väčšine
na poli
na dne
následne
vraj
totiž
svojho času
svojím spôsobom
údajne
v neposlednom rade
v podstate
v rámci
vlastne
Český skript sleduje aj viaceré zastarané, zavádzajúce alebo nekorektné termíny, ku ktorým pridáva vysvetlenie, prečo sú nevhodné a v niektorých prípadoch ponúka aj alternatívu.
Zastarané, zavádzajúce alebo nekorektné slová:
globálne otepľovanie - Ide o zavádzajúce pomenovanie, pretože nárast priemernej teploty je len jedným z prejavov klimatických zmien, keďže niekde dochádza aj k extrémnemu lokálnemu ochladeniu. Lepšie je použiť „klimatická zmena“, „zmena klímy“ alebo „klimatická kríza“.
schizofrénia - Slová „schizofrénia“ a „schizofrénny“ by sa mali používať výhradne v priamej súvislosti so špecifickou duševnou poruchou, ktorá sa navzdory rozšíreným predsudkom nezakladá na rozdvojenej osobnosti. Metaforické použitie sa dá nahradiť práve „rozdvojenosťou“ a podobnými slovami.
sexuálne harašenie - Nič také neexistuje. Vždy ide o „sexuálne obťažovanie“ alebo „sexuálne násilie“.
lesbičky - Nie sú to „lesbičky“, ale „lesby“.
Eskimák - Zastarané pomenovanie s pejoratívnym nádychom. Najlepšou náhradou je uviesť konkrétny národ.
Krováci - Zastarané pomenovanie s pejoratívnym nádychom. Západní atropológovia o nich dnes píšu najčastejšie ako o „Sanoch“.
hysterický - Vo všeobecnosti nie je dobrý nápad označovať tak kohokoľvek alebo čokoľvek.
vírus Covid - „Covid“ je názov ochorenia, nie vírusu. Ten sa volá SARS-CoV-2.
Larry Wachowski a Andy Wachowski, Bradley Edward Manning alebo Ellen Page - Označovanie trans osoby menom, ktoré používala pred tranzíciou, sa volá deadnaming a je to veľmi nevhodné.
vozičkár, autista, invalid, hluchý, slepý, hluchonemý, nevidomý - Verejný ochranca ľudských práv odporúča nepoužívať jednoslovné výrazy spojené s postihnutím. Dajú sa nahradiť opismi „človek, ktorý je…“ alebo „člověk s … znevýhodnením“. Pozri manuál Jak mluvit a psát o lidech s postižením.
zdravotne, telesne, duševne postihnutý - Verejný ochranca ľudských práv odporúča namiesto o zdravotne, telesne, duševne „postihnutých“ osobách písať ako o „ľuďoch s … postihnutím“. Pozri manuál Jak mluvit a psát o lidech s postižením.
znaková reč - Vhodnejšie ako „znaková reč“ je použiť „znakový jazyk“.
slepecká palica, písmo, okuliare, pes - Vhodnejšie ako „slepecká palica“ a podobne je „biela palica“, „vodiaci pes“, „tmavé okuliare“ a „Braillovo bodové písmo“.
v sukni - Ponižujúca a k tomu otrepaná fráza.
Vedel by som doplniť veľa ďalších nekorektných alebo nesprávnych vyjadrení. Stačí sa mi ozvať a verím, že to spolu dáme dokopy. Ďakujem a teším sa.
5) Zaujímavosť na záver
Aktuálny zástupca šéfredaktorky Hospodárskych novín Vivien Cosculluela pre mňa urobil jazykovú analýzu osobnosti na rozhovoroch, ktoré som pred pár rokmi viedol s mladíkom, ktorý sa trikrát neúspešne pokúsil o samovraždu. Článok vyšiel v Denníku N. V každom vydaní newslettra zverejňujem jednu jeho poznámku.
Čítať viac: Možno raz: Trikrát sa pokúsil o samovraždu, teraz hľadá prácu
JAZYKOVÁ ANALÝZA OSOBNOSTI
„Keď pôjdem od začiatku, tak samozrejme, najskôr som mal úplne rané detstvo, to sa starala o mňa samozrejme matka na materskej, potom umiestnenie teda v materskej škôlke, hej?“
Slovo „hej“ je v texte 17x. Je to výzva na súhlas. Sedí to k neistote expedienta. Zaujímavé je, že nepoužíva ani „však?“ ani „áno?“. Hej? je hovorové a je to naozajstná výzva, pričom však? alebo áno? môžu byť recipientom pochopené ako mierny tlak. Inými slovami, hej? je významovo reálna otázka, zatiaľ čo môže byť však výzva na potvrdzujúcu odpoveď. On naozaj nevie, naozaj potrebuje tvoj súhlas. Nie, že s ním súhlasíš, ale že mu potvrdzuješ realitu jeho slov, že mu rozumieš. V podstate sa neustále ubezpečuje, že ho sleduješ, že vieš, o čom rozpráva.
Prajem pokojný zvyšok týždňa! ❤️
V prípade otázok alebo záujmu o spoluprácu mi neváhajte napísať na 💌 mariosmykal@gmail.com. Ďakujem!
Mário Šmýkal, Také dobré štúdio (linkedin / instagram / twitter / facebook)