Ptačin: Som unavený z povrchu, po ktorom sa na Slovensku často pláva
„Bez toho, aby sme vedeli, kam nemáme ísť, by sme nevedeli ani to, kam ísť máme,“ tvrdí Jakub Ptačin.
„Slová limitujú našu komunikáciu a čím lepšie ich používame, tým sme efektívnejší aj v práci. Ak niečo nenapíšem presne alebo napíšem nesprávny predmet e-mailu, prípadne sa točím okolo horúcej kaše, spomaľuje to a zahlcuje priestor,“ hovorí v podcaste Také otázky dizajnér a aktivista JAKUB PTAČIN.
Rozhovor si môžete vypočuť v Substack App, Apple Podcasts, stiahnuť ako MP3 alebo pridať do svojho RSS feedu.
Podcast Také otázky vychádza každý druhý pondelok v skrátenej verzii a toto je prepis celého rozhovoru.
„Je niečo, čo na sebe nemáš rád?“ pýta sa moderátor podcastu Mário Šmýkal.
„No jasné, s terapeutom to riešim už osem rokov,“ reaguje Ptačin.
Vďaka čomu dokáže vo firme udržať kvalitných ľudí, aj keď ich nezamestnáva interne, na čom sa doteraz najviac popálil, o čom je proces, ktorému zabezpečil ochrannú známku alebo čomu sa chce venovať teraz, medzi tridsiatkou a štyridsiatkou? Dozviete sa v rozhovore, ktorý trval viac ako 68 minút.
✂️ Prepis rozhovoru nie je doslovný. Jeho upravená verzia prešla autorizáciou.
Moja úvodná otázka bude nadpriemerne dlhá, preto som ti priniesol Red Bull, aby si zatiaľ mal čo robiť. Minulý rok ste so štúdiom Echt urobili obrat cez dva milióny eur, pritom keď sme sa pred Vianocami rozprávali o tvojom fungovaní, znel si ako ukážkovo neúspešný človek. Nedávaš si pozor na stravu a piješ pomerne veľa Red Bullu, máš rád cukrovinky Čierny princ, vyhorel si, hranicu „môžem sa na to vysrať“ máš skôr ako hranicu „good enough“ (to stačí, už je to fajn), počas mojej prednášky „20 tipov, ako zlepšiť 80 percent komunikácie“ si zdvihol ruku asi najčastejšie z vašej firmy a vymyslel si si dvojhodinové prechádzky cez Karpaty, aby si sa dokázal sústrediť a s niekým plnohodnotne porozprávať, lebo podľa tvojich slov to bežne nedokážeš. Znie to ako opis osoby, ktorá nemá šancu v živote niečo dokázať, ale ty si urobil obrat dva milióny, máš viacero úspešných projektov, zamestnávaš desiatky osôb a ľudia chcú s tebou pracovať. Tak mi povedz, ako je to možné?
Moje vlastnosti možno niekde vystreľujú, ale sú kompenzované ľuďmi, s ktorými robím a ktorí majú krivku na opačnej strane. Inak by to nevedelo fungovať. Nevnímam tie vlastnosti ako negatívne, iba vnímam, že sú. Som to ja. Firemný úspech tiež veľmi súvisí s ľuďmi, s ktorými to robím. Keby o mne niekto hovoril, že som úspešný, chcel by som, aby riešil iné veci ako iba tržby. Tržby sú pekné, aj keď je to iba jedno z podnikaní, ktoré mám.
Síce sa nepovažujem za neúspešného, ale úspechom by som nazýval najmä to, že si do veľkej miery môžem robiť, čo chcem, kedy chcem a s kým chcem. Mám stopercentnú kontrolu nad mojím kalendárom, čo je pre mňa absolútne najdôležitejšie. Chcem to mať nastavené tak, že čokoľvek robím, s kýmkoľvek robím, môžem kedykoľvek povedať, že už to robiť nechcem.
Nemusíme úspech definovať tržbami, ale môžem vymenovať projekty, ktoré robíš. Sám ich uvádzaš na svojom webe. Vedieš kreatívnu komunitu Echt, spoluzaložil si a moderuješ jednu z najlepších svetových konferencií o dizajne By Design, rozbehol si sieť secondhandov Nosene, stál si pri zrode turistického portálu Hikemates a naďalej mu pomáhaš, po druhýkrát si začal podnikať v gastre s Bistrom 24 a rozbiehaš aj portál s neopakovateľnými ubytovaniami offseason.sk. Povedal by som, že za normálnych okolností je to toľko aktivít, že už nebudeš stíhať ani rodinu alebo voľný čas. Stíhaš?
To je starý web, robím si nový. Na novom bude napísané, že som zvedavec a pomáham objavovať a napĺňať potenciál ľudí a firiem. Každú vec, ktorú si spomenul, robím s niekým, pre koho je to primárna aktivita. Ja do toho prinášam niečo, čo si myslím, že môže pomôcť a zväčša si to myslí aj tá druhá strana. Bistro 24 je tu najmä kvôli Lukášovi, ktorý je vynikajúci kuchár. Ja verím, že viem bistru priniesť to, čo ho robí úspešným, fungujúcim a udržateľným. Hikemates zas s Paťom Pajtom a Tomášom Jenejom. Môže to znieť, že čo je to za trtka, ktorý robí všetko a nič. Čiastočne to tak je, akurát si treba uvedomiť, že vždy sú za tým ľudia, pre ktorých sú tie aktivity prioritou. Ale moja úloha je tiež dôležitá a v mnohých momentoch nenahraditeľná, lebo niekto by sa k tomu nedokopal nikdy.
„Bol som známy tým, že robím rozpočty až po podujatiach. Keď sme robili v Trnave celkom známe a úspešné konferencie Unicamp, vždy sme až po akcii dali dokopy stĺpček náklady a stĺpček príjmy a videli sme stav. Tam som bol prvýkrát v mínuse päťtisíc eur, prvýkrát mi to nevyšlo a pochopil som, že to musím robiť inak.“
Jakub Ptačin
Koľko hodín denne pracuješ?
Kedysi som robil najmä dizajn, dnes sa mu venujem len minimálne. Možno nejaké feedbacky. V Echte sa venujem okrem chodu firmy a people manažmentu najmä stratégiám a frameworku, ktorý som si vymyslel. Venujem tomu tri až štyri hodiny, a to som možno povedal veľa. Aktivity mi zaberajú rôzny čas počas dňa. Takže môj bežný pracovný deň nemá štruktúru. Rád chodím sám na obed alebo večeru. Mám so sebou zápisník a keď čakám, kým mi prinesú jedlo, viem za dvadsať minút urobiť niečo, čo má pre mňa hodnotu celodenného pracovného dňa.
Pracuješ len so zápisníkom, bez prístupu k internetu?
Mám také aj také momenty. Niekedy som radšej, že nemám prístup k internetu. V mobile ho mám vždy, ale na notebooku nie. Pre mňa je podstata, že za hodinu viem urobiť hodnotu celého pracovného dňa. Potom sú dni, kedy viem sedieť za počítačom a niečo ako keby robiť. Ale prídem večer domov a mám pocit, že to v podstate nemalo zmysel. Necítim sa naplnený. Niekedy naopak. Môj pracovný deň je od 15 minút do 16 hodín úplne rôzny. Pre mňa je dôležité, že vždy si poviem, ako chcem, aby bol ten deň a nikto iný mi nepovie, že to musí byť inak.
Pracuješ aj po večeroch a víkendoch?
Najlepšie sa mi pracovalo cez víkendy, lebo ma nikto neotravoval a nemal som žiadne stretká. S dcérou to je teraz zložitejšie, ale mne sa najlepšie pracovalo v nedeľu. V nedeľu potrebujem štyri hodiny a urobím prácu za dva pracovné dni. Večer, možno od nejakej deviatej do pol jedenástej, a potom idem spať.
Ako vyzerá to pracovanie? Plánuješ alebo niečo vymýšľaš? Lebo keby si napríklad klikal dizajn, za štyri hodiny nevieš urobiť dva dni.
Vieš. Možno to aj ty poznáš, že niekedy, keď potrebuješ niečo napísať, tak to nejde, skúšaš, potom si sadneš a za desať minút napíšeš, čo treba. Napríklad teraz som robil detskú knihu. Tri roky som to nosil v hlave, mal som k tomu otvorených kopec dokumentov a napriek tomu, že som si na to vyhradzoval čas, nevedel som to dokončiť. Potom som to urobil doma večer za 15 minút. Boli to, samozrejme, tri roky nosenia v hlave. Takže aj dizajn sa dá urobiť za ten čas. Remeselnú časť nevieš úplne ošaliť, ale ideová časť mi niekedy napadne práve na tom obede.
Ja beriem aj turistiku ako moju prácu. Hikemates je reálne moja práca. Ale keď potrebujem vymyslieť nejakú stratégiu, naplním sa informáciami, urobím telefonáty, rozhovory, prieskum a potom idem na túru. Možno to tam nevymyslím, ale keď z nej prídem, idem sa najesť, vezmem si zápisník a možno mi to tam vybehne. Alebo mi to vybehne na druhý deň ráno na záchode, ale tých osem hodín na túre beriem tak, že môj mozog robil niečo, čo mi to vypľulo.
Okrem túr robíš počas pracovného dňa aj iné veci. Občas vidím, že si napríklad s rodinou alebo s kolegami a robíte voľnočasové aktivity. Nevyčítaš si, keď vtedy nepracuješ?
V zamknutej časti rozhovoru nájdete nahrávku v plnej dĺžke (68:34) a odpovede na otázky ako:
- Ako sa Jakubovi zmenil time management, odkedy je otec?
- Na čom sa doteraz najviac popálil?
- Koľko projektov mu nevyšlo?
- Ako si vysvetľuje, že sa venuje veľkému množstvu aktivít?
- Kvôli čomu oslovil terapeuta a prečo k nemu chodí už ôsmy rok?
- V čom vníma svoj najväčší talent?
- Ako často má 48-hodinový pôst?
- Vďaka čomu dokáže udržať kvalitných ľudí, aj keď ich nezamestnáva interne?
- Čo musí spĺňať osoba, aby s ňou bol ochotný spolupracovať?
- Koľko z vecí vymyslel on a koľko obkukal?
- O čom je proces, ktorému zabezpečil ochrannú známku?
- Čomu sa chce venovať medzi tridsiatkou a štyridsiatkou?
🎧 Podcast Také otázky vyjde v skrátenej verzii o týždeň neskôr. Bude zadarmo a nájdete ho vo všetkých podcastových aplikáciách. Keby ste si chceli vypočuť alebo prečítať celý rozhovor už teraz, aktivujte si predplatné Školy nepísania 🔑