Dobrý deň! 👋
Uvedomili ste si niekedy, že aj chodníky sú komunikácia? Síce cestná, ale komunikácia. Vitajte v roku 2023 a pri tridsiatom vydaní newslettra Škola nepísania.
Do nového roka nám prajem, aby sme sa k sebe správali krajšie ako na chodníkoch. Tam nemyslí nikto na nikoho.
🔑 Aktivujte si predplatné a pridajte sa k viac ako 1 200 odberateľom newslettra Škola nepísania. Získate prístup k celému archívu Školy nepísania, komentárom aj k bonusovému obsahu a podporíte moju prácu. Ďakujem!
1) Chodí sa po pravej strane
Koncom minulého roka som sa bol naobedovať a prisadol som si k pánovi, ktorý bol rovnako sám ako ja. Počúval hudbu a do reči mu veľmi nebolo. Jedli sme, obaja potichu. Zrazu sa však udiala nečakaná vec.
Pán si pozastavil hudbu, prihovoril sa mi a ani neviem ako, do desiatich sekúnd sme boli pri debate o chodníkoch. Vtedy som pochopil, že to hnevá aj niekoho iného ako mňa.
„Bral by som tým ľuďom vodičské preukazy, keď idú na chodníku v protismere,“ rozohnil som sa, kvôli čomu pánovi takmer vybehol ryžový rezanec nosom.
Okamžite vedel, na čo narážam. Mal som na mysli, že na chodníkoch sa chodí po pravej strane. Nikdy inak. Chodím tadiaľ aj v prípade, že som na chodníku sám a je celý len pre mňa.
Keď som si prednedávnom uvedomil, že chodníky sú komunikácia, všetko mi to zrazu do seba zapadlo. Ak ich nepoužívame správne, znamená to, že nekomunikujeme dobre, čiže nemyslíme na tých druhých. Ak sa teda chcete naučiť komunikovať lepšie, možno by ste mali začať na chodníkoch a nemyslieť len na seba.
2) Chodecký preukaz
Vymyslel som chodecký preukaz. Nemusel by existovať ako samostatná položka, stačilo by pridať jednu kolónku do vodičského preukazu. Označenie by mal CH a už som mu urobil aj návrh. Ak poznáte niekoho na ministerstve dopravy, dajte mu o mojom krásnom nápade vedieť, prosím. Ďakujem.
3) Štrnásť pravidiel používania chodníkov
Ročne na Slovensku dôjde k viac ako 10-tisíc dopravným nehodám. Keby existovala aj štatistika zrážok na chodníkoch, cesty by sa cítili ako chudobný príbuzný.
Spísal som 14 základných situácií, ku ktorým dochádza na chodníkoch denne. Ak ste nič z toho nezažili, napíšte mi. Chcem vám závidieť.
Za každých okolností choďte po pravej strane chodníka. V opačnom prípade budete v protismere a skôr či neskôr sa zrazíte s niekým, kto pôjde správne a vy mu budete zaberať jeho pruh. Ak to budem ja, neuhnem sa.
Po pravej strane chodníka choďte aj v prípade, keď ste na ňom sami alebo vás nikto nevidí. Lebo aj keď sa zdá, že vonku práve možno nie je ani nohy, zrazu sa zozadu môže vyrojiť rýchly cyklista alebo utekajúca skupina bežcov a vaše pobehovanie zo strany na stranu tomu nepomôže.
Ak na chodníku stretnete niekoho známeho a začnete sa rozprávať, nezastavte uprostred a presuňte sa k jeho okraju.
Ak budete zaberať viac ako polovicu chodníka a niekto pôjde oproti, stiahnite sa.
Pravidelne kontrolujte situáciu za sebou, obzvlášť ak kráčate s niekým. Chodníky sú skoro ako diaľnica, treba sa viac pozerať za seba ako pred seba. Dvojnásobne to platí v dobe, keď po chodníkoch už nechodia len chodci.
Ak bude na vašej polovici chodníka prekážka a budete musieť prejsť kvôli tomu do protismeru, uistite sa, že niekomu neskočíte do cesty a že zozadu neprichádza niekto rýchlejší. Nie je to problém protiidúceho, že vaša časť chodníka je zaprataná, rozbitá, prerába sa alebo je neprejazdná. Radšej počkajte, kým protiidúci prejde a potom pokračujte vy.
Ak venčíte psa na chodníku, majte ho na vôdzke. Ak ho na nej máte a kráčate, kopírujte jeho dráhu. Nie je nič horšie ako majiteľ na pravej strane chodníka a pes na ľavej, prípadne opačne. Už párkrát som tak vôdzku preskočil, ale hamstring si chcem natiahnuť aj zmysluplnejšie.
Ak plánujete zmeniť smer svojej chôdze a presunúť sa na opačnú stranu chodníka, vždy sa najskôr obzrite za seba, či niekomu neskočíte do cesty.
Ak idete po pravej strane chodníka a plánujete odbočiť vľavo, či už do bytovky, obchodu, kancelárií a podobne, neskáčte protiidúcemu chodcovi do cesty a obíďte ho zozadu. Ak ste dávali na hodinách fyziky pozor, dá sa to pohodlne vypočítať, aká bude vaša trajektória a či sa vaše cesty pretnú alebo nie. Ak si to netrúfate počítať, protiidúceho jednoducho ob-chá-dzaj-te.
Ak idete po chodníku viacerí, držte sa v jeho pravej polovici. Je síce pekné, že máte veľa kamarátov a dokážete zaplniť celý chodník, ale nemusíte to predvádzať. Radšej sa zaraďte za seba ako vedľa seba a ak náhodou nastane okamih, keď budete chcieť zabrať širšiu časť chodníka, uistite sa, že práve niekto nejde.
Ak pôjdete po chodníku na bicykli, skateboarde, kolobežke alebo niečom podobnom, prispôsobte tomu rýchlosť svojej jazdy a predbiehajte ľudí v dostatočnej vzdialenosti. Ak prídete náhle zozadu, ľudia sa zvyknú zľaknúť a povedať vám, kto ste a kam by ste mali ísť.
Ak prechádzate z chodníka na priechod pre chodcov, držte sa vpravo. V prípade, že vám ide niekto v protismere, neuhýbajte sa a neskáčte do protismeru aj vy. Radšej napomeňte protiidúceho a zachráňte poriadok na priechodoch.
Ak budete za priechodom pre chodcov odbáčať vľavo, urobte tak, až keď prejdete na druhú stranu cesty. Nie skôr. Nie je v poriadku kráčať priechodom diagonálne a ísť vzdušnou čiarou. V takom prípade by ste sa v jeho druhej polovici nachádzali v protismere.
Ak šoférujete auto alebo iné vozidlo a blížite sa k priechodu pre chodcov, zastavte. Ľudia vás budú mať radi.
Vo všeobecnosti vám bude stačiť, ak sa budete správať na chodníkoch tak, ako na ceste. Jazdí sa vpravo, predbieha sa len ak máte dostatočný priestor a stojí sa na krajnici. Zahrať sa na auto nebolo nikdy jednoduchšie. Prajem vám veľa šťastných kilometrov v roku 2023. ✨
V prípade otázok alebo záujmu o spoluprácu mi neváhajte napísať na 💌 mariosmykal@gmail.com. Teším sa! ☀️
Mário Šmýkal, Také dobré štúdio (linkedin / instagram / twitter / facebook)