Blaha: Platím si SME, Pravda ma irituje. Informácie čerpám z korporátnych médií
„Nemyslím si, že keď používame expresívnejší slovník, budujeme nenávisť,“ tvrdí Ľuboš Blaha.
Rozhovor si môžete vypočuť v Substack App, Apple Podcasts, stiahnuť ako MP3 alebo pridať do svojho RSS feedu.
„Politika je aj o tom, že síce máte dobrý obsah a ideály, ktorým veríte, ale ak ste nudný, suchopárny a sterilný, tak to nikto nebude počúvať,“ približuje v podcaste Také otázky politik ĽUBOŠ BLAHA.
„Úmyselne robíte niečo pre to, aby boli vaše rozhovory šťavnaté?“ pýta sa moderátor podcastu Mário Šmýkal.
„Samozrejme. Bezpochyby. Je to jeden z motívov mojich expresívnejších statusov na sociálnej sieti,“ reaguje Blaha.
Rozhodol sa niektorú myšlienku nezverejniť, lebo uznal, že je to už naozaj priveľa? Má nejaké zábrany? Ako vníma to, že ohýba fakty, prečo sa zmenil, koľko ľudí mu pomáha so sociálnymi sieťami, z akých prostriedkov si platil reklamu na Facebooku a koľko na ňu minul? Dozviete sa v rozhovore, ktorý trval viac ako 49 minút.
✂️ Prepis rozhovoru nie je doslovný. Jeho upravená verzia prešla autorizáciou.
Prečo ste sa rozhodli prijať pozvanie do tohto podcastu?
Som ten typ politika, ktorý prichádza prakticky kamkoľvek, kam ma pozvú. Nepamätám si, že by som odmietol pozvanie do televíznych alebo rozhlasových diskusií. Takže keď od vás prišla pozvánka, veľmi rád som ju prijal. Skôr mám opačný problém, že by som sa rád so svojimi názormi prezentoval aj vo verejnoprávnej televízii a rozhlase a tam ma nejako nechcú pustiť.
Odmietli by ste nejaké pozvanie?
Nemám v hlave predstavu, ktoré médium by som odmietol, aj keď som veľmi kritický voči takzvaným liberálnym alebo korporátnym médiám ako Denník N alebo SME. Ale aj v minulosti, keď ma SME oslovilo, aby som s nimi robil interview, tak som neodmietol. Považujem to za morálnu povinnosť politika ísť do médií, čiže asi by som na vašu otázku odpovedal nie. Ale keby ste sa ma spýtali na nejaký vyslovene neonacistický magazín alebo niečo podobné, ktorý volá po vyvražďovaní menšín Židov a Slovanov, tak s takými by som asi nespolupracoval. Napriek tomu, že dramaticky nesúhlasím s týždenníkom .týždeň, ktorý obhajoval vojnu v Iraku a zabíjanie státisícov ľudí, išiel by som do rozhovoru. V .týždni som aj bol, pretože si myslím, že tým, že idete do nejakého média, nevyjadrujete súhlas s tým, čo to médium šíri.
Prečo si myslíte, že vás niektoré médiá prestali pozývať a dokonca považujú debatu s vami za zbytočnú, nebodaj až nemožnú?
Ja to považujem za zásah do slobody slova na Slovensku.
To je v poriadku, za čo to považujete, ale prečo si myslíte, že to robia?
Neviem si to celkom vysvetliť z komerčného hľadiska. Lebo žijeme v kapitalizme, s ktorým síce nesúhlasím, ale viem, že zisk by mal byť asi hlavným motívom konania týchto médií. Znamená to, že vlastník chce, aby bola diskusia atraktívna a aby zaujala jeho divákov či poslucháčov. Nechcem to povedať neskromne, ale Ľuboš Blaha by asi zaujal a bol by atraktívny, keby bol v súboji s Jaroslavom Naďom. Mohol by to byť zaujímavý politický clash. Dôvod, prečo nepozvú Ľuboša Blahu, určite nie je komerčný, pretože by im to skôr pomohlo.
Úmyselne robíte niečo pre to, aby boli vaše rozhovory šťavnaté?
Samozrejme. Bezpochyby. Je to jeden z motívov mojich expresívnejších statusov na sociálnej sieti. Politika je aj o tom, že síce máte dobrý obsah a ideály, ktorým veríte, ale ak ste nudný, suchopárny a sterilný, tak to nikto nebude počúvať. Pochádzam z vedeckého prostredia a písal som tučné knihy, ktoré keby ste chytili, tak by ste spali do troch minút, lebo je to ťažká veda. Môj otec mi to vždy ako novinár kontroloval z hľadiska štylistiky a povedal, že chcel po niektorých vetách zaspať. Bolo to dlhé a ťažko zrozumiteľné pre bežného človeka, ktorý nie je vyštudovaný filozof a politológ. Poučil som sa z toho, že keď takto píšete, zaujmete 50, 60 intelektuálov, ale tie masy, ľudí, ktorí volia ľavicové strany, nezaujmete. Je treba hovoriť ich jazykom a ľudovejšie.
Vnímate v tom aj vlastný podiel viny, že vás niektoré médiá nepozývajú?
V zamknutej časti rozhovoru nájdete odpovede na otázky ako:
- Ako vníma to, že ohýba fakty?
- Prečo v statusoch spomína v negatívnom svetle aj osoby, ktoré na neho neútočia?
- Má nejaké zábrany?
- Rozhodol sa niektorú myšlienku nezverejniť, lebo uznal, že je to už priveľa?
- Chodí do diskusií debatovať alebo prednášať?
- Nebolo by nám na svete lepšie, keby sme sa prestali nenávidieť?
- Bol to v minulosti iný Ľuboš Blaha, keď sa zúčastnil festivalu Pohoda aj Dúhového pride-u?
- Prečo sa zmenil?
- Bol na kurze o práci so sociálnymi sieťami?
- Koľko ľudí mu s nimi pomáha?
- Koľko im venuje času?
- Vyhodnocuje si úspešnosť príspevkov?
- Z akých prostriedkov si platil reklamu na Facebooku a koľko na ňu minul?
🎧 Podcast Také otázky vyjde v skrátenej verzii o týždeň neskôr. Bude zadarmo a nájdete ho vo všetkých podcastových aplikáciách. Keby ste si chceli vypočuť alebo prečítať celý rozhovor už teraz, aktivujte si predplatné Školy nepísania 🔑