

Discover more from Škola nepísania
Dobrý deň! 👋
Dovoľte mi napísať jedno voľné vydanie newslettra Škola nepísania. Bude definovať všetky ďalšie.
Prečo odchádzam zo SME Creative, kedy a kam pôjdem ďalej? Prečítajte si môj úprimný list.
1) Prečo odchádzam?
Ak vám to stačí jednou vetou, tak už nevládzem. Ak chcete poznať pozadie, čítajte ďalej.
V auguste 2021 som sa stal šéfom SME Creative a po troch rokoch v úlohe editora som toto oddelenie začať viesť. Dovtedy som bol hlavným a jediným interným autorom a neustále som sa snažil zvyšovať štandardy oddelenia. Avšak, ušil som si tým na seba búdu a dnes na to doplácam svojím odchodom.
Dlhodobo som sa snažil stierať rozdiely medzi redakčným a natívnym obsahom a neustále sa vzdelávať, aby sme klientom dokázali prinášať stále lepší obsah. Som názoru, že článok má pôsobiť ako reklama preto, lebo je označený ako reklama, a nie preto, lebo tak znie.
Nakoniec, aj z toho dôvodu som pred trištvrte rokom založil newsletter Škola nepísania, aby som autorom mohol odovzdávať svoje know-how a mohol to robiť hromadne.
Stratégia s približovaním obsahu k redakčným štandardom nakoniec dopadla úspešne. V SME Creative vytvárame jedny z najčítanejších reklamných článkov na Slovensku, napísali sme ich stovky, najúspešnejší má 192-tisíc zobrazení a už dlhodobo s nimi dosahujeme priemernú čítanosť nad 20-tisíc s priemerne strávenou dobou nad 3 minútami.
Keďže SME Creative je malý tím, som jeho najčítanejší autor a nedokázali sme nájsť lepších, nemohol som prestať písať. Klesla by nám čítanosť, kvôli čomu by sme prišli o niektorých klientov, čiže časom by som zrejme už nemal viesť aké oddelenie. Začarovaný kruh. Nakoniec ma zomlel.
Je to otrasný pocit, keď vám situácia dáva najavo, že ste nenahraditeľný. Bál som sa kvôli tomu odchádzať na dlhšiu dovolenku, bál som sa posunúť náročnejšiu tému inému autorovi a bál som sa dať im vyrábať aj niečo jednoduchšie. Síce z môjho pohľadu jednoduché témy neexistujú, ale niektorí autori k nim tak pristupovali.
Náchápte ma zle, ale použiť tri rôzne priezviská jednej osoby v jednom článku, urobiť zo 750-tisíc štvrť milióna alebo si vymyslieť názov firmy, lebo neviete po anglicky a nerozumeli ste, čo respondent povedal, to vo vás nevyvolá veľkú dôveru dať niekomu niečo napísať.
Kvôli tomu som jeden a pol roka oddelenie viedol, písal články, editoval ich, vymýšľal titulky, navrhoval kreatívne koncepty, v deň publikácie si dával budík na pol siedmu ráno, aby som sledoval výkon a v prípade potreby menil titulok+perex+foto, mal na starosti tím autorov aj fotografov, neustále hľadal nových, naďalej zvyšoval úroveň a pokúšal sa vymýšľať nové formáty, vzdelávať seba aj ostatných a riešiť klesajúci záujem o štandardné médiá, teda aj hroziacu nižšiu čítanosť.
Každému článku sme venovali stále viac času a kým mnohé médiá klesali, my sme v počte prečítaní na jeden článok medziročne (2021-2022) narástli o 28 percent. Na projekte SME George pre Slovenskú sporiteľňu sme dokonca zaznamenali medziročný narást o 49 percent a v roku 2022 sme dosiahli priemer 38 969 prečítaní jedného článku. Pripomínam, že reklamného.
Časom som sa naučil písať články v desaťminútových intervaloch a čoraz viac som cítil, že to nie je dobré. Nedávno o tom písal vo svojom newslettri
, keď spomenul rozdiel v štýle práce zamestnancov a manažérov.„Manažérsky rozvrh stelesňuje klasický diár, kde je deň rozdelený na hodinové intervaly. Základné nastavenie je, že manažér neustále mení svoje úlohy. Je tu však aj iný spôsob ako použiť čas v práci. Je bežný medzi ľudmi, ktorí veci robia a vytvárajú (programátor, plánovač, spisovateľ, účtovník). Títo ľudia používajú čas v jednotkách 4 hodín (polovice dňa). Písať alebo programovať sa nedá za hodinu. To ledva stačí na začatie,“ citoval článok Paula Grahama Maker’s Schedule, Manager’s Schedule.

Kvôli zvyšujúcim sa nárokom na obsah a v jednom prípade aj súkromným dôvodom sa u nás za jeden a pol roka vystriedali piati autori. S každým som sa odrazil od dna a staval obsahový tím nanovo. Aj keď sa v úvode zdali ako naozaj pri chuti a mohol som im zveriť článok v plnej miere, okrem jednej osoby im to vydržalo len určitú dobu.
Keď mi v decembri minulého roka autorka po necelom mesiaci od nástupu priniesla výpoveď so slovami, že je to pre ňu náročné a stojí ju to veľa energie, nenašiel som už dostatok síl stavať tím opäť a vytlačil som si výpoveď aj ja.
Veľmi ma to mrzí, že som kapituloval a nedokázal sa ďalšíkrát nadýchnuť. Nerád sa v živote vzdávam a nedokážem si to ospravedlniť ani tým, že som tomu dal štyrikrát šancu a snažil sa to zachrániť. Pravdepodobne by som zvládol aj ďalšie pokusy, keby som si to neskomplikoval súkromnými aktivitami.
Vo voľnom čase som rozbehol príliš veľa projektov, ktorým sa príliš veľmi darí, navyše som začal žiť s príliš dobrou partnerkou a chcem sa jej venovať. Z množstva aktivít som začínal byť vyšťavený a netúžil som zistiť, či dokážem vyhorieť aj ja a či na mňa prestane mať chuť aj ďalšia priateľka. Môj odchod je teda v istom zmysle aj pokus nevyhorieť a udržať si vzťah.
Neodchádza sa mi ľahko, pretože SME Creative je výborný projekt s úžasnými ľuďmi a strávil som v ňom veľkú časť svojho pracovného života.
Projekt považujem za vzácny aj v tom, že edukoval trh a že sme od klientov dostávali priestor napriek tomu, že vyrástli na celkom inej podobe PR článkov. Som rád, že nás svojimi zadaniami pravidelne posúvali vpred a nútili dvíhať latku stále vyššie. Vážim si ich dôveru a záujem, že boli ochotní počkať alebo si priplatiť, keď som pri niečom povedal, že to nestačí. Zaznelo to aj pri niektorých z nasledujúcich článkov.
Výber mojich reklamných článkov:
Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie - 137-tisíc zobrazení (McDonald's)
Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy, raňajky majú zdarma - 192-tisíc zobrazení (Kaufland)
Vlhovej hrozí koniec kariéry. Ľudia na tom prišli o desiatky tisíc eur - 92-tisíc zobrazení (SLSP)
Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje 100 % slovenské hovädzie mäso - 170-tisíc zobrazení (Kaufland)
Pravda o šalátových uhorkách. O koľko kratšie vydržia bez plastovej fólie? - 101-tisíc zobrazení (Kaufland)
Stavebník robí klobásy. Najskôr sa mu smiali, teraz nestíha vyrábať - 89-tisíc zobrazení (Kaufland)
Prievidzskej firme sa podaril zázrak. Uznáva ju americké letectvo aj piloti Boeingov - 182-tisíc zobrazení (SLSP)
Ocenil ich aj Microsoft. Slováci vytvorili svetovú firmu - 150-tisíc zobrazení (SLSP)
Ich netradičné jogurty sú rýchlo vypredané. Vyhráva vidiecka šípka - 88-tisíc zobrazení (Farmfoods)
Závidí nám ju celý svet. Na Slovensku zamestnali hologramovú poradkyňu - 49-tisíc zobrazení (SLSP)
2) Čo ďalej?
V Petit Presse som pracoval 6,5 roka a marec 2023 bude môj posledný mesiac. Dva roky som pôsobil vo víkendovej prílohe, tri roky som robil editora SME Creative a posledný rok a pol som ho viedol. Veľmi si vážim toto obdobie aj príležitosť. Spravilo to zo mňa človeka, akým som dnes a pravdepodobne už navždy budem.
Ďakujem Tomášovi Prokopčákovi, že ma do Smečka dotiahol, Anite Ráczovej za skvelú editorskú prácu vo Víkende, Petrovi Nagyovi za priestor v SME Creative a Kataríne Rozborilovej za úžasnú pomoc a podporu, ktorú som od nej ako šéf oddelenia dostával.
Počas mojej najdlhšej pracovnej skúsenosti som stretol mnoho nezabudnuteľných respondentov a učil sa od kolegov aj klientov. Keby som nechcel byť skromný, doprial by som takúto pracovnú skúsenosť každému. Ďakujem im za to.
SME Creative po mojom odchode nezaniká a ide ďalej. Prichádza doň Roman Krpelan. Budem sa snažiť odovzdať mu ho v podobe, na ktorú boli klienti zvyknutí a tiež zostanem na niektorých projektoch spolupracovať externe. Držím mu palce a želám, aby sa mu projekt podarilo posunúť ďalej ako mne.
Čo budem robiť okrem príležitostnej spolupráce s Petit Pressom? V prvom rade sa idem pokúsiť zabehnúť osobný rekord v maratóne, teda pod 2 hodiny a 55 minút. Budem bežať v Paríži v nedeľu 2. apríla a potešíte ma, ak budete na mňa myslieť. Keby ste chceli byť virtuálne pri tom, sledujte ma na Instagrame. Občas tam niečo zverejním.
Keďže maratón je na začiatku apríla, bude to pomyselná čiara medzi mojou starou a novou prácou. Potom budem plynulo pracovať ďalej, už však nie na fulltime. Budem na voľnej nohe.
Zakladám obsahové štúdio Také dobré štúdio, ktoré zastreší všetky aktivity, ktorým som sa v ostatných desiatich rokoch venoval. Keďže ich je veľa a nesúvisia len so Smečkom, nedokážem na nich pracovať sám. Zopár osôb už pri sebe mám, ale keby ste sa chceli ku mne pridať, ozvite sa.
Základný rozdiel oproti doterajšej práci bude v tom, že už budem mať čas len na veci, ktoré zaberú veľa času. Je ich mnoho, ale nie všetkým sa budem venovať denne. Navyše si nechávam priestor aj na prípadné nové spolupráce, tak pokojne ma oslovte.
Prioritou pre mňa budú newsletter a podcast. Preto budem rád, ak ma podporíte kúpou predplatného (od 5 eur mesačne) a umožníte mi venovať sa im naplno. Predstavte si ten rozdiel, keď ich nebudem robiť len narýchlo po večeroch a víkendoch, ale budem si môcť dovoliť stráviť s nimi viac času. Teraz môžete rozhodnúť o tom, koľko ho bude.
Niektoré spolupráce ešte menovať nemôžem, ale od apríla sa budem venovať napríklad tomuto:
Písanie článkov - Dokážem nájsť tému aj tam, kde nie je. Keby ste chceli, aby som pre vás niečo napísal, budem k dispozícii.
Písanie knihy - Oslovil ma Roman Kóňa (Mäso od Romana), či by som s ním napísal knihu o grilovaní. Keďže Roman je úchylne dobrý v kuchyni a ja som úchylne dobrý v písaní príbehov, dohodli sme sa.
Podcast Také otázky - Začínam vyrábať konštruktívny podcast, v ktorom sa budem zaujímavých osôb pýtať také otázky, aké ešte nedostali. Dramatizovať ho bude herečka Alexandra Lukáčová. Prvou hostkou bude Zuzana Kovačič Hanzelová, po nej sa budem rozprávať s Adamom Valčekom a tretiu epizódu máme nahratú s Jakubom Ptačinom. Bude súčasťou newslettra Škola nepísania, preto ak máte záujem podcast počúvať, na konci tohto newslettra mi dajte odber a pošlem vám každú novú časť. Nájdete ho potom aj vo všetkých podcastových aplikáciách. Keby ste chceli tento nápad podporiť a mať v ňom reklamu, môžete mi napísať. Pošlem vám prvé dve epizódy, tretiu práve dokončujeme a pripravujeme ďalšie.
Newsletter Škola nepísania - Newsletter vytváram už trištvrte roka po večeroch a víkendoch. Keďže teraz naň budem mať viac času, budem sa mu aj viac venovať.
Konzultácie - Máte redakciu? Píšete si vlastný blog? Vytvárate články v rámci internej komunikácie? Pripravujete si obsah sami? Pravdepodobne to viete robiť aj lepšie. Naučím vás ako.
Vzdelávanie - Chcem zvyšovať úroveň článkov na Slovensku. Preto som vytvoril prednášku na tému 20 tipov, ako zlepšiť 80 percent komunikácie a pripravujem aj sériu školení o písaní.
Brose Night Run Prievidza - Organizujeme najrýchlejší večerný beh na Slovensku, ktorý má prevýšenie 8 metrov na 10 kilometrov. Tak rýchlo ste ešte nebežali. Minulý rok sa ho zúčastnilo 731 bežcov.
Dynasport Beh na sopku - S projektom Prievidza behá robíme aj jedinečný horský beh vulkanickým pohorím cez vyhasnutú sopku Vtáčnik. Mach na skalách, panoramatické výhľady, vodopád. Na 23,4 kilometroch nastúpate 1 279 metrov a v cieli dostanete namiesto medaile štýlovú nášivku. A tanier teplej, hustej polievky tiež, samozrejme.
Talkshow Také zo života - Pripravujem a moderujem zábavnú talkshow v Prievidzi, ktorá dáva priestor obyčajným povolaniam. Ja síce žijem v Bratislave, ale oživovať sa snažím domov. Urobte si niekedy výlet do Prievidze a presvedčte sa, ako ľahko sa robí diera do sveta z tej najväčšej.
Ďakujem, že ste sa dočítali až sem a ďakujem za záujem o moju tvorbu. Ja nateraz končím a činiť sa môžete vy. Odber, like, share, koment, predplatné, však to poznáte. Ja si idem zabehať. Ahojte!
3) Poznámka pre odberateľov
Newsletter Škola nepísania má dlhodobý open rate 51 percent. Je to výborné číslo, ale nie je to 100 percent. Znamená to, že buď niekoho nezaujal, nemá naň čas alebo mu neprichádza do hlavnej časti schránky a splynie s ostatnými reklamnými e-mailami. Odporúčam preto:
Ak už nechcete môj projekt odoberať a na toto vydanie ste si klikli len náhodou kvôli bombastickému titulku, odporúčam kliknúť na Unsubscribe na konci e-mailu alebo Zrušiť odber v jeho záhlaví (ponúka Gmail). Svet trpí príliš veľkým množstvom obsahu, tak vám nechcem zapĺňať schránku ešte viac, ak ma nečítate pravidelne.
Ak vám moje e-maily zaraďuje Gmail alebo iný klient do priečinku Reklamy, odporúčam presunúť si ma do hlavnej časti. Pekný návod k tomu pripravil denník SME.
Prajem vám pokojné dni! ☀️
Mário Šmýkal, Také dobré štúdio (web | linkedin | instagram | twitter | facebook)