Ako urobiť rozhovor s kaderníkom z detského domova?
16 komentárov o tom, čo je v rozhovore dobré a prečo a čo je zlé a prečo.
Dobrý deň! 👋
Toto je piate vydanie projektu Edit.
Vychádza každý druhý piatok. Obsahuje pôvodný článok a moje komentáre k nemu. Nevšímam si v nich gramatiku ani jazykovú úroveň textu, reagujem skôr dramaturgicky.
Cez moje komentáre sa snažím naučiť vás rozmýšľať o texte a vnímať ho. Ukazujem v nich, ako váš text vníma čitateľ a vysvetľujem, ktorá časť je dobrá a prečo a ktorá je zlá a prečo. Okrem toho navrhujem, čo zlepšiť a ako.
Celý článok a 16 komentárov
Moje komentáre sa nachádzajú o pár riadkov nižšie, ale najskôr jeden sprievodný a hlavné odporúčanie. Tu je:
HLAVNÝ KOMENTÁR
Je mi to ľúto, ale je to prvý príspevok v rámci projektu Edit, ktorý som nedočítal. Prestalo ma to baviť, keď sa to druhýkrát zmenilo z rozhovoru na niečo, čo sa v prírode volá, s prepáčením za výraz, mačkopes. Takýto formát, ako si vymyslela ty, neexistuje. Existujú prerozprávané rozhovory. Ale nie rozhovor + článok + rozhovor + článok. Ak chceš v rozhovore použiť vyjadrenia, ktoré komentujú tému alebo dopĺňajú jej obraz, máš dve možnosti: 1. buď urobíš prerozprávaný rozhovor, 2. alebo ich vizuálne osamostatníš. Ale v žiadnom prípade nesmú byť tieto dve časti rovnocenné a už vôbec sa to nesmie náhodne striedať. Čitateľ sa stratí a nebude rozumieť, čo sa deje, pretože doteraz nič podobné nečítal. Nebuďme nasilu originálni a nevymýšľajme si vlastné formáty. Existuje ich pár a musia nám stačiť. Len sa ich treba naučiť robiť.
🎬 V ďalšom riadku sa začína rozhovor.
Z detského domova k najznámejšiemu kaderníkovi (1)
Cesta mladého talentovaného chalana z detského domova za svojim snom. (2)
MOJE KOMENTÁRE
(1) Titulok nie je zlý, ale dobrým by som ho tiež nenazval. Prečo si mám na to kliknúť? Čo to vlastne bude? Úvaha? Blogový príspevok? Fejtón? Rozhovor? Reportáž? Snaž sa vymýšľať každý titulok tak, akoby si ľudia mohli denne prečítať len jeden článok. Klikli by si na tvoj? Dám obe ruky do ohňa aj kúsok ľavej nohy za to, že nie.
(2) Možno sa mýlim, ale podnadpis mi príde synonymom titulku. Skús si doň doplniť slovo „cesta“ a padneš bezbranná na zadok. „Cesta z detského domova k najznámejšiemu kaderníkovi“. To sa nesmie stať. Podnadpis môže titulok buď dopĺňať, alebo komunikovať samostatnú myšlienku. V žiadnom prípade nesmie zopakovať to isté, len inými slovami. Nielen že si premrhala príležitosť zaujať čitateľa dvojnásobne, ešte si mu aj dala najavo, že sa ten článok neoplatí ani otvárať, lebo autor nevie pracovať s informáciami a hrozí, že rovnako sa budú informácie opakovať aj v ňom.
Vďaka vlastnej šikovnosti a pomoci zo strany Úsmevu ako dar sa splnil jeden sen o tom, ako robiť ľuďom radosť a nechať vyniknúť ich krásu. (4)
Hovorí sa, že sny sú na to, aby sa plnili. (5)
S takýmto presvedčením uspel aj Otto György, mladý muž, ktorý sa po odchode z Centra pre deti a rodiny (predtým detský domov) v Tornali (6)
dostal priamo ku slávnemu (7)
kaderníkovi Igorovi Novosadovi.
Príbeh mladého dospelého, ako sa človek odchádzajúci z centra pre deti a rodiny nazýva, (8)
je dôkazom toho, čo dokáže individuálny odborný prístup, poskytnutie šance a veľká podpora talentu. Téma úspešného osamostatnenia je natoľko zaujímavá, že sme Otta poprosili o rozhovor. (9)
Ako sa ti podarilo získať miesto v jednom z najznámejších kaderníckych salónov na Slovensku? (3)
(3) Pred pár dňami som nahrával podcast so Zuzanou Kovačič Hanzelovou (áno, tento newsletter bude mať už čoskoro vlastný podcast) a pomerne veľa času sme strávili pri tom, ako robiť rozhovory a čo je dobrá otázka a čo zlá. Keby existovala súťaž „Najhoršia otázka roka“ a Zuzana by odovzdávala ocenenia, je možné, že by ste sa stretli osobne. Inými slovami, je to veľmi zlá otázka. Tvoj smer je dobrý a odpoveď môže zaznieť v rozhovore, ale dá sa na to opýtať aj iným spôsobom. Lebo pri jej aktuálnej verzii mám pocit, že som siedmak na základnej škole a odpadla nám matematika, lebo do školy prišiel mladý kaderník Otto György a my sme si s celou siedmou bé išli pozrieť, ako sa šéfredaktor školského časopisu, deviatak Martin, hosťa opýta: „Ako sa ti podarilo získať miesto v jednom z najznámejších kaderníckych salónov na Slovensku?“ Ľudia si zaslúžia čítať lepšie rozhovory :-)
🔑 Pošlite mi váš článok a okomentujem vám ho zdarma a súkromne, ak mi dovolíte použiť ho v newslettri. Alebo si predplaťte Školu nepísania a vzdelávajte sa na chybách iných. Tri moje komentáre sú vždy k dispozícii pre každého, zvyšok je zamknutý.