Ako napísať blogový príspevok o klientovi?
23 komentárov o tom, čo je v článku dobré a prečo a čo je zlé a prečo.
Dobrý deň! 👋
Toto je štvrté vydanie projektu Edit.
Vychádza každý druhý piatok. Obsahuje pôvodný článok a moje komentáre k nemu. Nevšímam si v nich gramatiku ani jazykovú úroveň textu, reagujem skôr dramaturgicky.
Cez moje komentáre sa snažím naučiť vás rozmýšľať o texte a vnímať ho. Ukazujem v nich, ako váš text vníma čitateľ a vysvetľujem, ktorá časť je dobrá a prečo a ktorá je zlá a prečo. Okrem toho navrhujem, čo zlepšiť a ako.
Celý článok a 23 komentárov
🎬 V ďalšom riadku sa začína blogový príspevok.
Príbeh klienta: (1)
od sieťok proti hmyzu po dizajnové talianske riešenia (2)
Baví nás rozprávať príbehy klientov tak, aby bolo jasné, že sú skvelí. Dnes vám radi rozpovieme mimoriadne úspešný príbeh o firme Profirol. Text je popretkávaný myšlienkami zakladateľa firmy, Andreja Lehotu. (3)
MOJE KOMENTÁRE
(1) Akého klieta? Chcem názov.
(2) Chýba tu sloveso. Základ každého písania je podmet a prísudok. Podmet môže byť zamlčaný, prísudok nie. Slovesá sú základný stavebný kameň písania, dvojnásobne to platí pri príbehoch. Ako vám mám veriť, že príbeh klienta bude zaujímavý a oplatí sa ho čítať, keď hneď v titulku ste vynechali prísudok?
(3) Nemusíte sa predstavovať. Keď už som na vašom webe, je jasné, že budete písať o svojej práci. Celý blogpost má 10 850 znakov, čo je nemysliteľne veľa. Už hneď po tomto úvode predpokladám, že minimálne 50 percent bude balast. Takýto príbeh klienta nemá mať viac ako 5-tisíc znakov, pri miernej snahe by sa dal zmestiť aj do 3-tisíc.
🔑 Pošlite mi váš článok a okomentujem vám ho zdarma a súkromne, ak mi dovolíte použiť ho v newslettri. Alebo si predplaťte Školu nepísania a vzdelávajte sa na chybách iných. Tri moje komentáre sú vždy k dispozícii pre každého, zvyšok je zamknutý.