Ako napísať blog o knihách?
16 komentárov o tom, čo je v blogu dobré a prečo a čo je zlé a prečo.
Dobrý deň! 👋
Toto je siedme vydanie projektu Edit.
Vychádza každý druhý piatok. Obsahuje pôvodný článok a moje komentáre k nemu. Nevšímam si v nich gramatiku ani jazykovú úroveň textu, reagujem skôr dramaturgicky.
Cez moje komentáre sa snažím naučiť vás rozmýšľať o texte a vnímať ho. Ukazujem v nich, ako váš text vníma čitateľ a vysvetľujem, ktorá časť je dobrá a prečo a ktorá je zlá a prečo. Okrem toho navrhujem, čo zlepšiť a ako.
Celý článok o 16 komentárov
Moje komentáre sa nachádzajú o pár riadkov nižšie, ale najskôr jeden sprievodný a hlavné odporúčanie. Tu je:
HLAVNÝ KOMENTÁR
Píšeš pekne, ale zbytočne. Treba sa zamýšľať aj nad tým, ČO píšeš, nielen AKO píšeš. Asi naspornejšie je tvoje tvrdenie, že: „Predajcovia kníh aj čitatelia chcú niečo pútavé, nové a esteticky príjemne spracované.“ Rozosmiali ma aj vety, že: „Proces tvorby obálky knihy je veľmi osobný a vzrušujúci zároveň.“ a taktiež, že: „Kupujúci chce mať doma knihu, ktorá upúta pozornosť.“ Ak sa nemýlim, nie si dizajnér, no článok si písal tak, ako by bol z tvojej vlastnej skúsenosti. V úvode si čitateľovi sľúbil, že sa dozvie, ako by mala vyzerať dobrá obálka knihy, pritom si písal len o tom, aké obálky sa páčia tebe a ešte si dal aj najavo, že všetky obálky by podľa teba mali vyzerať na jedno kopyto. Odporúčam pozrieť si rebríček najpredávanejších kníh v Martinuse a v TOP10 nájdeš určite viac ako jednu, ktorá tvoje tvrdenia poprie. Zostaň sa venovať písaniu a naďalej aj veľa čítaj, ale mal by si si nájsť čas aj na rozmýšľanie. Alebo si svoje články len začni čítať nahlas, pretože som presvedčený, že viaceré myšlienky by si nebol schopný vysloviť na verejnosti. Sú naivnučké a deravé, ale ja ťa vnímam omnoho dospelejšie a tak, že máš dobrý vkus a zdravé okolie. Držím ti palce!
🎬 V ďalšom riadku sa začína článok.
Obálka knihy: Ako by mala vyzerať? (1)
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako moc (2)
záleží na peknej obálke knihy? Staré pravidlo „nesúď knihu podľa obalu” už dávno neplatí. Predovšetkým nie v súčasnej, rýchlej dobe. Obálka knihy totiž vytvára prvý dojem pre potenciálnych čitateľov. Či chcete alebo nie, práve obálka je jedným z najdôležitejších aspektov knižného marketingu a následných predajov. (3)
MOJE KOMENTÁRE
(1) Pekná téma, ale titulok sľubuje niečo iné, ako neskôr píšeš v článku. Podľa neho by si mal písať o tom, ako by technicky mala vyzerať obálka knihy a čo by mala obsahovať. Ty skôr píšeš o tom, ako by mala vyzerať dobrá/atraktívna obálka.
(2) Ktorá zo šiestich typov mocí je tá tvoja?
1. prirodzená sila, pôsobenie: m. prírody, liečivá m. rastlín; vyššia m. nepredvídané okolnosti; božský zásah
2. schopnosť, možnosť niečo (u)robiť: (nie) je to v mojej, ľudskej m-i
3. schopnosť niekoho ovládať, vplyv, účinok: mať, stratiť m. nad niekým
4. spravovanie štátu al. nejakého spoloč. celku, vláda: politická m., ujať sa m-i, uchopiť m.
5. právomoc, právo: úradná, rodičovská m.; práv. plná m. splnomocnenie
6. voj. sila: ozbrojená, branná m.
(3) Vyber si jednu vetu, ktorou vyjadríš myšlienku, nie tri. Celá táto časť hovorí o tom istom a všetky vety sú alternáciami rovnakej myšlienky. Kvôli tomu neposúvaš informáciu vpred, ale stojíš na jednom mieste. Je to veľká škoda, lebo píšeš pekne.
🔑 Pošlite mi váš článok a okomentujem vám ho zdarma a súkromne, ak mi dovolíte použiť ho v newslettri. Alebo si predplaťte Školu nepísania a vzdelávajte sa na chybách iných. Tri moje komentáre sú vždy k dispozícii pre každého, zvyšok je zamknutý.