Škola nepísania

Škola nepísania

Share this post

Škola nepísania
Škola nepísania
Ako napísať blog o cloude?
Projekt Edit

Ako napísať blog o cloude?

13 komentárov o tom, čo je v článku dobré a prečo a čo je zlé a prečo.

Mário Šmýkal's avatar
Mário Šmýkal
Dec 16, 2022
∙ Paid

Share this post

Škola nepísania
Škola nepísania
Ako napísať blog o cloude?
Share

Dobrý deň! 👋

Toto je tretie vydanie projektu Edit.

Vychádza každý druhý piatok. Obsahuje pôvodný článok a moje komentáre k nemu. Nevšímam si v nich gramatiku ani jazykovú úroveň textu, reagujem skôr dramaturgicky.

Cez moje komentáre sa snažím naučiť vás rozmýšľať o texte a vnímať ho. Ukazujem v nich, ako váš text vníma čitateľ a vysvetľujem, ktorá časť je dobrá a prečo a ktorá je zlá a prečo. Okrem toho navrhujem, čo zlepšiť a ako.


Celý článok a 13 komentárov

O chvíľočku uvidíte moje komentáre aj celý článok, ale ešte predtým chcem uviesť svoj sprievodný komentár a hlavné odporúčanie. Tu je:

HLAVNÝ KOMENTÁR

Posielam niekoľko poznámok k článku. Neprečítal som si ho celý, lebo je strašne dlhý a pomerne rýchlo som pochopil, že už neodznie nič nové. Odporúčam vám tráviť viac času škrtaním ako písaním a po dokončení články vždy skrátiť o polovicu. Výrazne viac vystúpia hlavné myšlienky. Držím palce :)

🎬 V ďalšom riadku sa začína článok.

Ja cloud vhodný pre vašu firmu? (1)

Skoro každý z nás už má skúsenosť s Cloudom. (2) Väčšina aplikácii, ktoré používame v našich smartphonoch bežia na cloude. V minulom článku Úvod do Cloudu sme si vysvetlili pozadie fungovania cloudu a ako sa cloudové služby v modernej dobe postupne infiltrujú do našich životov. (3) V rámci podnikateľského sveta sme si vysvetlili rozdiel medzi fungovaním v cloude a fungovaním na fyzických serveroch umiestnených niekde v prevádzke firmy.

MOJE KOMENTÁRE

(1) V nadpise gramatická chyba? Ejha, slabunký začiatok. Každopádne, takáto formulácia je pomerne ničnehovoriaca a tipol by som si, že odpoveď bude „áno“. Lebo keby bola nie, napísali by ste o tom. Skúste klásť konkrétnejšie otázky a ideálne aj niečo povedať.

(2) Fuuu, tak tu by som to zatvoril. Je to obyčajné konštatovanie a tému to nikam neposúva. Je to len oznam, s ktorým sa dá len súhlasiť a nie je dôvod, aby sa v článku nachádzal.

(3) V tretej vete hovoriť o minulom článku? To je naozaj priskoro. Veď ešte len bojujeme o pozornosť čitateľa a snažíme sa ho získať pri aktuálnej téme, tak mu nemôžeme už hovoriť aj o minulej. Snažme sa povedať aspoň niečo, nie všetko.

🔑 Pošlite mi váš článok a okomentujem vám ho zdarma a súkromne, ak mi dovolíte použiť ho v newslettri. Alebo si predplaťte Školu nepísania a vzdelávajte sa na chybách iných. Tri moje komentáre sú vždy k dispozícii pre každého, zvyšok je zamknutý.

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Škola nepísania
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share