Škola nepísania

Škola nepísania

Share this post

Škola nepísania
Škola nepísania
Ako napísať blog o ekonomickej olympiáde?
Projekt Edit

Ako napísať blog o ekonomickej olympiáde?

11 komentárov o tom, čo je v článku dobré a prečo a čo je zlé a prečo.

Mário Šmýkal's avatar
Mário Šmýkal
Nov 18, 2022
∙ Paid
1

Share this post

Škola nepísania
Škola nepísania
Ako napísať blog o ekonomickej olympiáde?
Share

Dobrý deň! 👋

Toto je prvé vydanie projektu Edit. Vysvetlím.

V minulom newslettri som ponúkol možnosť, že vám zadarmo okomentujem článok, ak mi dovolíte použiť ho ako názornú ukážku. Lenže prišlo mi toľko článkov a svoje komentáre považujem za natoľko prínosné, že som sa rozhodol urobiť z toho projekt Edit.

Bude vychádzať vždy v piatok. Bude obsahovať pôvodný článok a moje komentáre k nemu. Bude to prvý formát z pripravovaného bonusového obsahu pre podporovateľov.

Pošlite mi váš článok a okomentujem vám ho zdarma a súkromne. Alebo si predplaťte Školu nepísania a vzdelávajte sa na chybách iných. Tri moje komentáre budú vždy k dispozícii pre každého, zvyšok bude zamknutý. Vitajte!


Hlavný komentár

Nižšie sa nachádza celý článok a moje komentáre k nemu. Je jeden hlavný a 11 konkrétnych, ktoré sa týkajú vybraných častí. Nevšímam si v nich gramatiku ani jazykovú úroveň textu, reagujem skôr dramaturgicky.

Cez moje komentáre sa vás nebudem snažiť učiť písať, ale rozmýšľať o texte a vnímať ho. Budem vám ukazovať, ako váš text vníma čitateľ a vysvetľovať, ktorá časť je dobrá a prečo a ktorá je zlá a prečo. Okrem toho budem navrhovať, čo zlepšiť a ako.

V tomto prípade komentujem blog o ekonomickej olympiáde. Postrehy nájdete v rámikoch.

MOJE SLOVÁ

Článok má  neatraktívny titulok aj zlú prvú vetu, čo znižuje pravdepodobnosť, že si ho vôbec začnem čítať. Je to škoda. Pretože keď už sa rozhodnem prečítať si ho, plynie pomerne pekne a netrápim sa pri tom. 

Má peknú tému, sympatickú pointu a je dobré, že používa reálne príklady a je písaný rozprávaním. Občas sa mu to však vypomstí, pretože rozprávanie sa zmení na prednášanie a z používania príkladov sa stane úchylka, keď ich začne byť priveľa a sú až príliš podrobné.

Škodia mu aj dlhé odseky, ktoré kazia tempo a vizuálne pôsobia odstrašujúco. Treba ho skrátiť o zhruba 20 percent a zapracovať na niektorých myšlienkach, pretože záverečná je natoľko skratkovitá a nefér, že si ju spoločnosť nezaslúži a nemá v médiách čo robiť.

Celý článok a 11 komentárov

Štát nedováža potraviny ani nerozhoduje o mzdách1

1. No však veď dobre. A čo ja s tým? Je to príliš obyčajné a príliš jednoznačné tvrdenie, aby sa objavilo v titulku. Nedá sa nesúhlasiť a takmer sa na to nedá ani kliknúť. Pretože to pôsobí skoro ako oznam, nie ako titulok článku, na ktorý si mám kliknúť. Je to z kategórie oznamov, že zubár nevyšetruje hrubé črevo ani nerozhoduje o výške dioptrie. Alebo že malé dieťa nemá šedivé vlasy ani osteoporózu, prípadne že chôdza je sústavné striedanie vysúvania pravej a ľavej dolnej končatiny. Čiže keď to uvidím, kývnem plecom a idem ďalej. Ľudia si chcú články čítať preto, aby sa dozvedeli niečo nové a nie aby s niečím súhlasili a čítali si to, čo už vedia.

Už dlho si všímam, že o ekonómiu má záujem len hŕstka ľudí.2 Paradoxom je, že aj na vysokej škole s ekonomickým zameraním to tak bolo.3 Je jasné, že4 nie každý má potenciál na to, aby bol z neho špičkový ekonóm. Paralely však môžeme nájsť v IT zručnostiach. Je len málo ľudí, ktorí vedia programovať, ale takmer každý sa vie naučiť používať internet. Podobne je to aj s ekonomickými základmi, ktoré zvládne takmer každý. No raz treba začať. Preto sme v roku 2017 priniesli na Slovensko Ekonomickú olympiádu.5

2. Vždy to tak bolo aj vždy bude. Dá sa to povedať o každej vede. O matematike, fyzike, jazyku aj ďalších. Nebodaj ťa to prekvapilo? Ak áno, buď prekvapená. Ale neoznamuj niečo, čo je samozrejmá vec a neoznamuj to bez toho, aby v tom bola nejaká emócia. Asi by sa to dalo premietnuť aj do Gaussovej krivky, ktorá ukazuje bežné rozdelenie pravdepodobnosti. Čiže áno, o ekonómiu má záujem len hŕstka ľudí a je to tak v poriadku. Prvá veta článku musí zaujať. Musí priviesť čitateľa k zamysleniu. Nemôže to byť len nejaké štandardné konštatovanie, ktoré ma nikam neposunie.

3. Fantastické! Toto je tá veta. Toto je presne ono. Takto by sa mal začínať dobrý úvod. Priniesla si niečo, o čom takmer nikto nevie a ako sama píšeš, je to paradox. Čiže prvú a druhú vetu treba zlúčiť. Bolo by treba to ešte vyladiť, ale mohlo by to znieť napríklad takto:

„Už dlho si všímam, že na vysokej škole s ekonomickým zameraním má záujem o ekonómiu len hŕstka ľudí.“

🔑 Aktivujte si predplatné a pridajte sa k viac ako 1 000 odberateľom newslettra Škola nepísania. Podporíte tým moju prácu. Ďakujem!

  • Získate prístup k celému archívu Školy nepísania, komentárom aj k bonusovému obsahu.

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Škola nepísania
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share